| Manufacturer Part Number: | VE13M00211K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9348 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 330V 2.5KA DISC 13MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE13M00211K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE13M00211K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 297V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 330V | |
| Varistor Voltage (Max) | 363V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 210VAC | |
| Maximum DC Volts | 275VDC | |
| Energy | 14J | |
| Package / Case | Disc 13mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE13M00211K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE13M00211K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE13M00211K is new and unused, you can buy VE13M00211K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE13M00211K.
| P6KE9V1A-T | TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC DO15 | P6KE9V1A-T.pdf | |
| EBM08DRTF | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | EBM08DRTF.pdf | |
| EP4CGX150DF27C8N | IC FPGA 393 I/O 672FBGA | EP4CGX150DF27C8N.pdf | |
| XR20M1170IL24TR-F | RS485 Controller I²C, SPI Interface 24-QFN-EP (4x4) | XR20M1170IL24TR-F.pdf | |
| VE-21B-CW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-21B-CW-F3.pdf | |
| VI-25J-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VI-25J-CX-B1.pdf | |
| VI-2NW-MX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W | VI-2NW-MX-F2.pdf | |
| 8869390000 | Relay Socket DIN Rail | 8869390000.pdf | |
| TVS07RK-11-5JA | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVS07RK-11-5JA.pdf | |
| 97-3106A22-8PX-417-940 | AB 2C 2#12 PIN PLUG | 97-3106A22-8PX-417-940.pdf | |
| 1-641239-5 | 15 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 26 AWG | 1-641239-5.pdf | |
| GRPB332VWVN-RC | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | GRPB332VWVN-RC.pdf | |
| 0397199002 | COVER CLIPS AS MO | 0397199002.pdf | |
| RLR07C1211FRRSL | RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL | RLR07C1211FRRSL.pdf |