| Manufacturer Part Number: | VE13M00151K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 240V 2.5KA DISC 13MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE13M00151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE13M00151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 216V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 240V | |
| Varistor Voltage (Max) | 264V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 150VAC | |
| Maximum DC Volts | 200VDC | |
| Energy | 13J | |
| Package / Case | Disc 13mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE13M00151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE13M00151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE13M00151K is new and unused, you can buy VE13M00151K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE13M00151K.
| UVP1E102MHD1TN | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1E102MHD1TN.pdf | |
| 36DX722F200CF2A | 7200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX722F200CF2A.pdf | |
| LD025A390FAB2A | 39pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | LD025A390FAB2A.pdf | |
| BFC242046802 | 6800pF Film Capacitor 160V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC242046802.pdf | |
| CD17CD030DO3 | 3pF Mica Capacitor 500V Radial 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm) | CD17CD030DO3.pdf | |
| SN74CBT3305CD | Bus Switch 1 x 1:1 8-SOIC | SN74CBT3305CD.pdf | |
| VE-B3W-EU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W | VE-B3W-EU-F1.pdf | |
| VI-B1D-MW-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W | VI-B1D-MW-S.pdf | |
| V28A12M200BS | CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W | V28A12M200BS.pdf | |
| AMC24DTMD-S189 | CONN EDGECARD 48POS .100" | AMC24DTMD-S189.pdf | |
| CIRG06SB20-22PXF80-50 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CIRG06SB20-22PXF80-50.pdf | |
| PAT0603E2432BST1 | RES SMD 24.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E2432BST1.pdf | |
| RT2512CKB071K96L | RES SMD 1.96KOHM 0.25% 3/4W 2512 | RT2512CKB071K96L.pdf | |
| TNPW201043K0BEEF | RES SMD 43K OHM 0.1% 0.4W 2010 | TNPW201043K0BEEF.pdf | |
| YC122-FR-0713K7L | RES ARRAY 2 RES 13.7K OHM 0404 | YC122-FR-0713K7L.pdf |