| Manufacturer Part Number: | VE13M00141K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 220V 2.5KA DISC 13MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE13M00141K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE13M00141K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 198V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 220V | |
| Varistor Voltage (Max) | 242V | |
| Current - Surge | 2.5kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 140VAC | |
| Maximum DC Volts | 180VDC | |
| Energy | 12.5J | |
| Package / Case | Disc 13mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE13M00141K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE13M00141K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE13M00141K is new and unused, you can buy VE13M00141K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE13M00141K.
| K822M15X7RH5TH5 | 8200pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K822M15X7RH5TH5.pdf | |
| SR211A472FAR | 4700pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR211A472FAR.pdf | |
| LTC2220CUP#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 64-QFN (9x9) | LTC2220CUP#PBF.pdf | |
| AD7538KR | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 24-SOIC W | AD7538KR.pdf | |
| LFSCM3GA80EP1-5FCN1704I | IC FPGA 904 I/O 1704FCBGA | LFSCM3GA80EP1-5FCN1704I.pdf | |
| TSH350ILT | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | TSH350ILT.pdf | |
| SN74HC7032N | OR Gate IC 4 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP | SN74HC7032N.pdf | |
| 74LVT02PW,112 | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | 74LVT02PW,112.pdf | |
| CNY17F-2XSM | Optoisolator Transistor Output 5300Vrms 1 Channel 6-SMD | CNY17F-2XSM.pdf | |
| RT0402BRD07360RL | RES SMD 360 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRD07360RL.pdf | |
| 0757830332 | CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD | 0757830332.pdf | |
| 803-83-018-66-001101 | 18 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-018-66-001101.pdf | |
| 0387700725 | 25 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Solder Lugs, Single | 0387700725.pdf | |
| AT1206DRD071K69L | RES SMD 1.69K OHM 0.5% 1/4W 1206 | AT1206DRD071K69L.pdf | |
| CRCW2010191RFKTF | RES SMD 191 OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW2010191RFKTF.pdf |