| Manufacturer Part Number: | VE09P00131K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 205V 1.75KA DISC 9MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE09P00131K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE09P00131K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 184V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 205V | |
| Varistor Voltage (Max) | 226V | |
| Current - Surge | 1.75kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 130VAC | |
| Maximum DC Volts | 170VDC | |
| Energy | 17.5J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE09P00131K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE09P00131K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE09P00131K is new and unused, you can buy VE09P00131K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE09P00131K.
| MALREKB05JS468D00K | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05JS468D00K.pdf | |
| C0402C103M4RALTU | 10000pF 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C103M4RALTU.pdf | |
| 45024R2BI8.25 | FUSE CARTRIDGE 450A 8.25KVAC CYL | 45024R2BI8.25.pdf | |
| GBM08DCSD | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | GBM08DCSD.pdf | |
| SIT3809AC-D2-33NY-125.000000Y | OSC XO 3.3V 125MHZ NC | SIT3809AC-D2-33NY-125.000000Y.pdf | |
| CDRH2D09CNP-1R5NC | 1.5µH Shielded Inductor 1.35A 88 mOhm Max Nonstandard | CDRH2D09CNP-1R5NC.pdf | |
| PIC16F874-20I/PT | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC16F874-20I/PT.pdf | |
| AD605BRZ-R7 | Variable Gain Amplifier 2 Circuit 16-SOIC | AD605BRZ-R7.pdf | |
| LT1374IR-5#PBF | Buck, SEPIC Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 4.5A (Switch) TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA | LT1374IR-5#PBF.pdf | |
| AMC18DSXI | CONN EDGECARD 36POS .100" | AMC18DSXI.pdf | |
| BACC63CT11-98SD | BACC 6C 6#20 SKT PLUG NI | BACC63CT11-98SD.pdf | |
| TV06RW-17-35HA | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-17-35HA.pdf | |
| M80-8281622 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | M80-8281622.pdf | |
| 1786572 | 19 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1786572.pdf |