| Manufacturer Part Number: | VE09M02750K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 430V 1.2KA DISC 9MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE09M02750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE09M02750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 387V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 430V | |
| Varistor Voltage (Max) | 473V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 275VAC | |
| Maximum DC Volts | 350VDC | |
| Energy | 7.4J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE09M02750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE09M02750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE09M02750K is new and unused, you can buy VE09M02750K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE09M02750K.
| EEE-TK1C681AQ | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TK1C681AQ.pdf | |
| 591D686X96R3R2T15H | 68µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2824 (7260 Metric) 110 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | 591D686X96R3R2T15H.pdf | |
| GCB30DHRQ | CONN EDGECARD 60POS .050" | GCB30DHRQ.pdf | |
| JBB50DYRD | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO | JBB50DYRD.pdf | |
| 416F27123CDR | 27.12MHz ±20ppm Crystal 18pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27123CDR.pdf | |
| UMA2NTR | TRANS PREBIAS DUAL PNP UMT5 | UMA2NTR.pdf | |
| DF36057HV | H8/300H H8® H8/300H Tiny Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 56KB (56K x 8) FLASH 64-QFP (14x14) | DF36057HV.pdf | |
| KMPC8544EAVTAQG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 783-FCPBGA (29x29) | KMPC8544EAVTAQG.pdf | |
| AIT6E20-18SS-025 | ER 9C 6#16 3#12 SKT PLUG | AIT6E20-18SS-025.pdf | |
| PTS06USHST3-14-12P | PTSE 12C 8#20 4#16 PIN PLUG | PTS06USHST3-14-12P.pdf | |
| XF2M08151AR100 | 8 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | XF2M08151AR100.pdf | |
| 23-0625-20 | 23 Position Header Strip Connector Post Tin | 23-0625-20.pdf | |
| RMCF2010JT2R70 | RES SMD 2.7 OHM 5% 3/4W 2010 | RMCF2010JT2R70.pdf | |
| PHP00603E7500BBT1 | RES SMD 750 OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E7500BBT1.pdf | |
| CRCW1206150RJNTA | RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 | CRCW1206150RJNTA.pdf |