| Manufacturer Part Number: | VE09M01750K |
|---|---|
| Manufacturer: | AVX Corporation |
| Product Category: | TVS - Varistors, MOVs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | VARISTOR 270V 1.2KA DISC 9MM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VE09M01750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VE09M01750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | VE Series 08/Dec/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Manufacturer | AVX Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Varistor Voltage (Min) | 243V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 270V | |
| Varistor Voltage (Max) | 297V | |
| Current - Surge | 1.2kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 175VAC | |
| Maximum DC Volts | 225VDC | |
| Energy | 4.5J | |
| Package / Case | Disc 9mm | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VE09M01750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VE09M01750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of AVX Corporation all series components. The condition of VE09M01750K is new and unused, you can buy VE09M01750K AVX Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VE09M01750K.
| ECO-S1JA152BA | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 188 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1JA152BA.pdf | |
| IEGBX66-35332-50-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | IEGBX66-35332-50-V.pdf | |
| MPT-15 | TVS DIODE 15VWM 20.6VC DO13 | MPT-15.pdf | |
| MMBZ5268BLT1 | Zener Diode 82V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) | MMBZ5268BLT1.pdf | |
| FQAF58N08 | MOSFET N-CH 80V 44A TO-3PF | FQAF58N08.pdf | |
| ADG613SRUZ-EP-RL7 | 4 Circuit IC Switch 1:1 115 Ohm 16-TSSOP | ADG613SRUZ-EP-RL7.pdf | |
| LM8333GGR8AXSX/NOPB | Controller ACCESS.bus, I²C Interface 49-MicroArray | LM8333GGR8AXSX/NOPB.pdf | |
| DTS050300UDC-P12P | 5V 15W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | DTS050300UDC-P12P.pdf | |
| DC143A-E | LTC1475-3.3 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | DC143A-E.pdf | |
| PT06E-14-18S | 18 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-14-18S.pdf | |
| MS27467T25B35PB | 128 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T25B35PB.pdf | |
| 09140082734 | Female Module Gray 8 Position Push In with Lock | 09140082734.pdf | |
| TSW-129-07-L-S | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-129-07-L-S.pdf | |
| 86834-420HLF | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 86834-420HLF.pdf |