| Manufacturer Part Number: | VBT5202-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 11410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 200V 5A TO263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT5202-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT5202-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT5202-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT5202-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT5202-M3/8W is new and unused, you can buy VBT5202-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT5202-M3/8W.
| M39003/09-2043 | 56µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 100 mOhm 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/09-2043.pdf | |
| SM15T15AY | TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC | SM15T15AY.pdf | |
| MT29F4G01AAADDHC-ITX:D TR | IC FLASH 4GBIT 63VFBGA | MT29F4G01AAADDHC-ITX:D TR.pdf | |
| NCP4355CDR2G | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 8-SOIC | NCP4355CDR2G.pdf | |
| VLWB9600 | Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.9V 4-DIP (0.200", 5.08mm) | VLWB9600.pdf | |
| V150B24H150BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V150B24H150BF2.pdf | |
| SJTG06RT-24-19SCLC | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | SJTG06RT-24-19SCLC.pdf | |
| HIF3BA-20D-2.54R(05) | 20 Position Rectangular Socket Connector IDC Gold 28 AWG | HIF3BA-20D-2.54R(05).pdf | |
| PBC04DFBN | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PBC04DFBN.pdf | |
| 801-83-013-10-001101 | 13 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-83-013-10-001101.pdf | |
| 803-87-038-65-001101 | 38 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-87-038-65-001101.pdf | |
| CFM14JT2M70 | RES 2.7M OHM 1/4W 5% CF MINI | CFM14JT2M70.pdf | |
| RN50C1103FRE6 | RES 110K OHM 1/20W 1% AXIAL | RN50C1103FRE6.pdf |