| Manufacturer Part Number: | VBT5202-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT5202-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT5202-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT5202-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT5202-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT5202-M3/4W is new and unused, you can buy VBT5202-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT5202-M3/4W.
| EKMH101VNN222MA30T | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VNN222MA30T.pdf | |
| ERZ-V20D821 | VARISTOR 820V 7.5KA DISC 20MM | ERZ-V20D821.pdf | |
| 0740612582 | VHDM BP 8 ROW SIG END 25 COL | 0740612582.pdf | |
| IRF830STRR | MOSFET N-CH 500V 4.5A D2PAK | IRF830STRR.pdf | |
| TM4C123GH6PZTR | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C123GH6PZTR.pdf | |
| LTC3612MPUDC#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 3A 20-WFQFN Exposed Pad | LTC3612MPUDC#PBF.pdf | |
| VE-J72-EY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-J72-EY-F1.pdf | |
| RC2012J473CS | RES SMD 47K OHM 5% 1/8W 0805 | RC2012J473CS.pdf | |
| CRCW0402487RFKED | RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402487RFKED.pdf | |
| MS3100E20-3S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3100E20-3S.pdf | |
| 2M801-007-26M6-4SB | M801 4C 4#23 SKT PLUG OM | 2M801-007-26M6-4SB.pdf | |
| FKN-50JR-52-2R7 | RES 2.7 OHM 1/2W 5% AXIAL | FKN-50JR-52-2R7.pdf |