| Manufacturer Part Number: | VBT5200-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 200V 5A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT5200-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT5200-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT5200-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT5200-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT5200-E3/8W is new and unused, you can buy VBT5200-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT5200-E3/8W.
| 885012206024 | 0.47µF 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | 885012206024.pdf | |
| VJ1206Y682JXPAT5Z | 6800pF 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | VJ1206Y682JXPAT5Z.pdf | |
| SMBJ48CA-TP | TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB | SMBJ48CA-TP.pdf | |
| SIT9121AI-2BF-33S25.000000T | OSC XO 3.3V 25MHZ ST | SIT9121AI-2BF-33S25.000000T.pdf | |
| XC3S1400A-4FGG484I | IC FPGA 375 I/O 484FBGA | XC3S1400A-4FGG484I.pdf | |
| VI-233-IV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VI-233-IV-F3.pdf | |
| WSLT2512R0500FEA | RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 | WSLT2512R0500FEA.pdf | |
| ABC13DRAI-S93 | CONN EDGECARD 26POS .100" | ABC13DRAI-S93.pdf | |
| CA02COME22-22PXBF80 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA02COME22-22PXBF80.pdf | |
| TVP00RK-19-88SA-S15AD | 88 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TVP00RK-19-88SA-S15AD.pdf | |
| TV06DZ-17-2P | 39 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DZ-17-2P.pdf | |
| 68600-102HLF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68600-102HLF.pdf | |
| T38018-07-0 | 7 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38018-07-0.pdf | |
| VL08135000J0G | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | VL08135000J0G.pdf |