| Manufacturer Part Number: | VBT2080S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 80V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VBT2080S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VBT2080S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 80V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 920mV @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 80V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VBT2080S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VBT2080S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VBT2080S-M3/4W is new and unused, you can buy VBT2080S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VBT2080S-M3/4W.
| VY2330K29U2JS6TV7 | 33pF 440VAC Ceramic Capacitor U2J Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2330K29U2JS6TV7.pdf | |
| ECC36DTBS | CONN EDGECARD 72POS .100" | ECC36DTBS.pdf | |
| B0530WS-7-F | DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD323 | B0530WS-7-F.pdf | |
| MPC850DSLCVR50BU | MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 50MHz 256-PBGA (23x23) | MPC850DSLCVR50BU.pdf | |
| SP3497EEN-L/TR | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOIC | SP3497EEN-L/TR.pdf | |
| EDW2032BBBG-50-F-D | IC DRAM GDDR5 170FBGA | EDW2032BBBG-50-F-D.pdf | |
| SI8711CC-B-IPR | General Purpose Digital Isolator 3750Vrms 1 Channel 1Mbps 20kV/µs CMTI 8-SMD, Gull Wing | SI8711CC-B-IPR.pdf | |
| 50749603733500F | LED Panel Indicator Yellow Fresnel 14V Round with Domed Top, 7.16mm | 50749603733500F.pdf | |
| PR26MF12NSZF | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads | PR26MF12NSZF.pdf | |
| ABC20DKNH-S1243 | CONN EDGECARD 40POS .100" | ABC20DKNH-S1243.pdf | |
| 6609100-2 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | 6609100-2.pdf | |
| 20021511-00006T1LF | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021511-00006T1LF.pdf | |
| 0791077062 | 26 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 0791077062.pdf | |
| TJ13318300J0G | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ13318300J0G.pdf | |
| RN55E1580FRSL | RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E1580FRSL.pdf |