| Manufacturer Part Number: | VB30100S-M3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 30A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB30100S-M3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB30100S-M3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 910mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB30100S-M3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB30100S-M3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB30100S-M3/4W is new and unused, you can buy VB30100S-M3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB30100S-M3/4W.
| ERZ-E10A361CS | VARISTOR 360V 4.5KA DISC 11.5MM | ERZ-E10A361CS.pdf | |
| EBC12DRSD-S273 | CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD | EBC12DRSD-S273.pdf | |
| NCP170BMX180TCG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 4-XDFN (1x1) | NCP170BMX180TCG.pdf | |
| VE-J23-EY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VE-J23-EY-F4.pdf | |
| CRCW12101K00FKEAHP | RES SMD 1K OHM 1% 3/4W 1210 | CRCW12101K00FKEAHP.pdf | |
| AC0402JR-073ML | RES SMD 3M OHM 5% 1/16W 0402 | AC0402JR-073ML.pdf | |
| MS3475L12-10P | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS3475L12-10P.pdf | |
| D38999/24JG11HB-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN | D38999/24JG11HB-LC.pdf | |
| 75915-302HLF | 2 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 75915-302HLF.pdf | |
| 09185645912 | 64 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 09185645912.pdf | |
| PZC22DBEN | 44 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | PZC22DBEN.pdf | |
| 8114LB603 REV J | CONN TRANSIST TO-3 4POS TIN | 8114LB603 REV J.pdf | |
| 1742102-1 | 0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 16-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 1742102-1.pdf | |
| CMF602K5000BEBF | RES 2.5K OHM 1W 0.1% AXIAL | CMF602K5000BEBF.pdf |