| Manufacturer Part Number: | VB20150SG-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20150SG-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20150SG-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20150SG-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20150SG-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20150SG-E3/8W is new and unused, you can buy VB20150SG-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20150SG-E3/8W.
| PTVS11VS1UTR,115 | TVS DIODE 11VWM 18.2VC SOD123W | PTVS11VS1UTR,115.pdf | |
| SMA5J14AHE3/5A | TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA | SMA5J14AHE3/5A.pdf | |
| GEC12DREH-S93 | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | GEC12DREH-S93.pdf | |
| UGF8JTHE3/45 | Diode Standard 600V 8A Through Hole ITO-220AC | UGF8JTHE3/45.pdf | |
| SI7450DP-T1-E3 | MOSFET N-CH 200V 3.2A PPAK SO-8 | SI7450DP-T1-E3.pdf | |
| JANTXV1N5300-1 | Current Regulator Regulator 1.3mA DO-7 | JANTXV1N5300-1.pdf | |
| MTE1S0512MC-R | DC/DC CONVERTER 12V 83MA 1W | MTE1S0512MC-R.pdf | |
| RC0603FR-072M2L | RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-072M2L.pdf | |
| GTS08AF20-17S | GT 6C 5#12 1#16 SKT PLUG RTANG | GTS08AF20-17S.pdf | |
| 88813-411HLF | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 88813-411HLF.pdf | |
| KE10525300J0G | 10 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | KE10525300J0G.pdf | |
| RCP1206W120RJTP | RES SMD 120 OHM 5% 11W 1206 | RCP1206W120RJTP.pdf | |
| YC248-FR-07481RL | RES ARRAY 8 RES 481 OHM 1606 | YC248-FR-07481RL.pdf | |
| 4609X-101-563LF | RES ARRAY 8 RES 56K OHM 9SIP | 4609X-101-563LF.pdf |