| Manufacturer Part Number: | VB20150S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20150S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20150S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.43V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20150S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20150S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20150S-E3/4W is new and unused, you can buy VB20150S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20150S-E3/4W.
| WYO222MCMCB0KR | 2200pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | WYO222MCMCB0KR.pdf | |
| B32922H3204M000 | 0.2µF Film Capacitor 305V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm) | B32922H3204M000.pdf | |
| STPS30170CFP | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 15A Through Hole TO-220-3 Full Pack | STPS30170CFP.pdf | |
| 2890R-40K | 82µH Unshielded Molded Inductor 305mA 2.1 Ohm Max Axial | 2890R-40K.pdf | |
| M30622F8PFP#D5 | M16C/60 M16C™ M16C/60/62P Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | M30622F8PFP#D5.pdf | |
| 7202LA20DB | IC MEM FIFO 1024X9 ASYNC 28CDIP | 7202LA20DB.pdf | |
| MIC5206-4.0YM5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4V 150mA SOT-23-5 | MIC5206-4.0YM5-TR.pdf | |
| VE-BNR-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W | VE-BNR-MY-F4.pdf | |
| D38999/20WB35PNL | 13 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20WB35PNL.pdf | |
| DBM21X1SNA197 | 21 (20 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DBM21X1SNA197.pdf | |
| 88400-062LF | Jack Modular Connector 6p2c (RJ11) 90° Angle (Right) Unshielded Cat3 | 88400-062LF.pdf | |
| 813-S1-028-10-017101 | 28 Position Spring Piston Connector Through Hole | 813-S1-028-10-017101.pdf | |
| 20-7810-10 | CONN SOCKET SIP 20POS TIN | 20-7810-10.pdf |