| Manufacturer Part Number: | VB20120S-E3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120S-E3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120S-E3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120S-E3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120S-E3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120S-E3/8W is new and unused, you can buy VB20120S-E3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120S-E3/8W.
| 54367-2 | Blue 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 54367-2.pdf | |
| FQPF17P10 | MOSFET P-CH 100V 10.5A TO-220F | FQPF17P10.pdf | |
| Z8701016FSCR2837 | IC ADPCM PROCESSOR 44QFN | Z8701016FSCR2837.pdf | |
| ISL59114IRUZ-T7 | IC VIDEO DRVR YC LPF 10-TQFN | ISL59114IRUZ-T7.pdf | |
| 081131001102 | PMI BASE 11/16 INCAND BAY SCREW | 081131001102.pdf | |
| RR0816P-2433-D-38D | RES SMD 243K OHM 0.5% 1/16W 0603 | RR0816P-2433-D-38D.pdf | |
| MCT06030C1372FP500 | RES SMD 13.7K OHM 1% 1/8W 0603 | MCT06030C1372FP500.pdf | |
| ACA3100FA18-20SBX | ACB 5C 5#16 SKT RECP WALL | ACA3100FA18-20SBX.pdf | |
| CTV07RW-11-2HB-LC | CTV 2C 2#16 PIN J/N RECP | CTV07RW-11-2HB-LC.pdf | |
| 747318-4 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | 747318-4.pdf | |
| CRCW120645K3FKTA | RES SMD 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW120645K3FKTA.pdf | |
| SFR2500001200FR500 | RES 120 OHM 0.4W 1% AXIAL | SFR2500001200FR500.pdf |