| Manufacturer Part Number: | VB20120S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 120V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20120S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20120S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | TMBS® | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.12V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 120V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20120S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20120S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20120S-E3/4W is new and unused, you can buy VB20120S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20120S-E3/4W.
| UPV1C181MGD1TD | 180µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C181MGD1TD.pdf | |
| CBR02C189A8GAC | 1.8pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CBR02C189A8GAC.pdf | |
| RCM28DSUN | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | RCM28DSUN.pdf | |
| 1330-52G | 22µH Unshielded Inductor 144mA 3.3 Ohm Max 2-SMD | 1330-52G.pdf | |
| MP4-1Q-4EE-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1Q-4EE-00.pdf | |
| MAX15020EVKIT+ | MAX15020 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board | MAX15020EVKIT+.pdf | |
| JTAGJET-TRACE-2M | ARM7®, ARM9®, Cortex® JTAGjet™ In-Circuit Emulator | JTAGJET-TRACE-2M.pdf | |
| RSM22DTAH | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | RSM22DTAH.pdf | |
| HR10-PC-112 | Pin Contact 26-30 AWG Size 1.0mm Crimp Silver | HR10-PC-112.pdf | |
| 211638-4 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub Connector 9 Position | 211638-4.pdf | |
| 5-104935-7 | 6 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5-104935-7.pdf | |
| 3-647133-1 | 11 Positions Header, Shrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 3-647133-1.pdf | |
| 9-146309-0-08 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 9-146309-0-08.pdf |