| Manufacturer Part Number: | VB20100SG-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 20A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB20100SG-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB20100SG-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-018-2014 Rev. 0 05/Aug/2014 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.07V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 350µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB20100SG-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB20100SG-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB20100SG-E3/4W is new and unused, you can buy VB20100SG-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB20100SG-E3/4W.
| RUSBF120 | FUSE USB RESETTABLE 1.20A HOLD | RUSBF120.pdf | |
| RCM06DSES | CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET | RCM06DSES.pdf | |
| 445C22B24M00000 | 24MHz ±20ppm Crystal 13pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 2-SMD | 445C22B24M00000.pdf | |
| SIT8008BCA31-33E-14.31818Y | OSC XO 3.3V 14.31818MHZ OE | SIT8008BCA31-33E-14.31818Y.pdf | |
| FDD8874 | MOSFET N-CH 30V 116A D-PAK | FDD8874.pdf | |
| 8N4QV01EG-0036CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0036CDI8.pdf | |
| LFSC3GA115E-5FC1152C | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSC3GA115E-5FC1152C.pdf | |
| CD40102BPWG4 | IC SYNC DOWN COUNTR 8STG 16TSSOP | CD40102BPWG4.pdf | |
| T92S7D12-24-02 | RELAY GEN PURP PCB | T92S7D12-24-02.pdf | |
| 97-3106A20-18S-946 | AB 9C 3#12 6#16 SKT PLUG | 97-3106A20-18S-946.pdf | |
| DAM7W2S1A9NA191A197 | 7 (5 + 2 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount Solder Cup | DAM7W2S1A9NA191A197.pdf | |
| 1116408-1 | 3 Port Modular Insert Almond | 1116408-1.pdf | |
| SFM315-LPGE-D17-SP-BK | 34 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SFM315-LPGE-D17-SP-BK.pdf | |
| YT72215000J0G | 18 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | YT72215000J0G.pdf |