| Manufacturer Part Number: | VB10150S-M3/8W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 150V 10A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VB10150S-M3/8W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VB10150S-M3/8W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VB10150S-M3/8W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VB10150S-M3/8W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VB10150S-M3/8W is new and unused, you can buy VB10150S-M3/8W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VB10150S-M3/8W.
| MKT1817318015G | 0.018µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial | MKT1817318015G.pdf | |
| XC5K-3231-3A | CONNECTR 32POS STRAIGHT TERM DIN | XC5K-3231-3A.pdf | |
| SIT1602AC-32-33E-40.000000T | Oscillator | SIT1602AC-32-33E-40.000000T.pdf | |
| MB90F032SPQCR-GS-ERE2 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 100QFP | MB90F032SPQCR-GS-ERE2.pdf | |
| MAX4066CSD | 4 Circuit IC Switch 1:1 45 Ohm 14-SOIC | MAX4066CSD.pdf | |
| PI74LCX16245VEX | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | PI74LCX16245VEX.pdf | |
| V24B15E150BS | CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W | V24B15E150BS.pdf | |
| VE-J3B-IZ-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W | VE-J3B-IZ-F2.pdf | |
| VI-27L-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VI-27L-IY-F4.pdf | |
| HR10G-13R-20PB(73) | 20 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Silver | HR10G-13R-20PB(73).pdf | |
| 1592680 | Circular Connector Insert Shell, Plug Free Hanging (In-Line) Backshell | 1592680.pdf | |
| RJHSE538E02 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger | RJHSE538E02.pdf | |
| RT0402CRE07249RL | RES SMD 249 OHM 0.25% 1/16W 0402 | RT0402CRE07249RL.pdf | |
| RCP2512B390RJS2 | RES SMD 390 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512B390RJS2.pdf |