| Manufacturer Part Number: | UB8BT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 100V 8A Surface Mount TO-263AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | UB8BT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-UB8BT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.02V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | |
| Supplier Device Package | TO-263AB | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | UB8BT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
UB8BT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of UB8BT-E3/4W is new and unused, you can buy UB8BT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for UB8BT-E3/4W.
| 160BXC68MEFCG412.5X20 | 68µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 160BXC68MEFCG412.5X20.pdf | |
| RHS250P73BPZBE4981 | CAP CER 250PF | RHS250P73BPZBE4981.pdf | |
| BFC230341565 | 5.6µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.390" W (26.00mm x 9.90mm) | BFC230341565.pdf | |
| 0NLS008.T | FUSE CARTRIDGE 8A 600VAC/500VDC | 0NLS008.T.pdf | |
| 10025026-10100TLF | CONN PCI EXPRESS | 10025026-10100TLF.pdf | |
| SIT8924BA-72-33E-40.000000E | OSC XO 3.3V 40MHZ OE | SIT8924BA-72-33E-40.000000E.pdf | |
| IXTQ160N10T | MOSFET N-CH 100V 160A TO-3P | IXTQ160N10T.pdf | |
| U310-E3 | JFET N-Channel 25V 24mA @ 10V 500mW Through Hole TO-206AC (TO-52) | U310-E3.pdf | |
| 1210-473H | 47µH Unshielded Inductor 163mA 7 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | 1210-473H.pdf | |
| REC3-123.3SRW/H4/A/M | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT | REC3-123.3SRW/H4/A/M.pdf | |
| VE-B2W-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-B2W-IY-F3.pdf | |
| 97-3107B28-6PX | AB 3C 3#4 PIN PLUG | 97-3107B28-6PX.pdf | |
| LCBX350-12F-6 | Terminal Connector Rectangular Rectangular Tongue 350 MCM (kcmil) 1/2 Stud | LCBX350-12F-6.pdf | |
| PNP5WVJR-73-0R22 | RES 0.22 OHM 5W 5% AXIAL | PNP5WVJR-73-0R22.pdf |