| Manufacturer Part Number: | U20BCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 100V 10A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U20BCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U20BCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1V @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U20BCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U20BCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U20BCT-E3/4W is new and unused, you can buy U20BCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U20BCT-E3/4W.
| 50TZV220M10X10.5 | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 50TZV220M10X10.5.pdf | |
| B43504C2827M67 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2827M67.pdf | |
| ABM9-16.000MHZ-10-D-1U-T | 16MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM9-16.000MHZ-10-D-1U-T.pdf | |
| STM32F072VBH6 | ARM® Cortex®-M0 STM32 F0 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-UFBGA (7x7) | STM32F072VBH6.pdf | |
| DG184AP/883L | 2 Circuit IC Switch 2:1 30 Ohm 16-DIP | DG184AP/883L.pdf | |
| AD8253ARMZ-RL | Instrumentation Amplifier 1 Circuit 10-MSOP | AD8253ARMZ-RL.pdf | |
| VI-24B-MW | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VI-24B-MW.pdf | |
| PT6526E | DC/DC CONVERTER 1.8V 14W | PT6526E.pdf | |
| MP4-2Q-4ED-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-2Q-4ED-00.pdf | |
| ABC25DRES-S734 | CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET | ABC25DRES-S734.pdf | |
| 46720-0016 | CONN .80MM EDGECARD VERT 108POS | 46720-0016.pdf | |
| 5420-02-130008 | Connector Backshell, Heat Shrink Adapter | 5420-02-130008.pdf | |
| RCP2512W150RJS3 | RES SMD 150 OHM 5% 22W 2512 | RCP2512W150RJS3.pdf | |
| TNPW201024R9FHEY | RES SMD 24.9 OHM 1% 0.4W 2010 | TNPW201024R9FHEY.pdf |