| Manufacturer Part Number: | U16DCT-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 200V 8A Through Hole TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | U16DCT-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-U16DCT-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Functions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 80ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | U16DCT-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
U16DCT-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of U16DCT-E3/4W is new and unused, you can buy U16DCT-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for U16DCT-E3/4W.
| IEGS6-1-62-1.00-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A | IEGS6-1-62-1.00-01-V.pdf | |
| SMBJ9.0-E3/5B | TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB | SMBJ9.0-E3/5B.pdf | |
| 7A24500120 | 24.576MHz ±50ppm Crystal 18pF -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 7A24500120.pdf | |
| SIT8208AC-82-33E-20.000000Y | OSC XO 3.3V 20MHZ OE | SIT8208AC-82-33E-20.000000Y.pdf | |
| 105R-822K | 8.2µH Unshielded Wirewound Inductor 135mA 5 Ohm Max 2-SMD | 105R-822K.pdf | |
| ISL88003IE46Z-TK | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ISL88003IE46Z-TK.pdf | |
| 3386W-1-101LF | 100 Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Side Adjustment | 3386W-1-101LF.pdf | |
| V110B12C150BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W | V110B12C150BS3.pdf | |
| VE-B4P-MX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W | VE-B4P-MX-B1.pdf | |
| CA3108E28-15SWF80 | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3108E28-15SWF80.pdf | |
| 51494-2 | SHV Connector Jack, Male Pin Non-Constant Panel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut Solder Cup | 51494-2.pdf | |
| TSW-142-23-S-S | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-142-23-S-S.pdf | |
| PZC33DAEN | 66 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PZC33DAEN.pdf | |
| CMF55470K00DHR6 | RES 470K OHM 1/2W .5% AXIAL | CMF55470K00DHR6.pdf |