| Manufacturer Part Number: | TS68C000VR8A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 8MHz 68-CPGA (26.92x26.92) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VR8A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VR8A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 8MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 68-CPGA | |
| Supplier Device Package | 68-CPGA (26.92x26.92) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VR8A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VR8A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VR8A is new and unused, you can buy TS68C000VR8A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VR8A.
| VJ0603D3R0CLBAC | 3pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D3R0CLBAC.pdf | |
| MKP385391100JC02Z0 | 0.091µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm) | MKP385391100JC02Z0.pdf | |
| IUGN62-34742-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | IUGN62-34742-1.pdf | |
| 0278.005V | FUSE BRD MNT 5MA 125VAC/VDC RAD | 0278.005V.pdf | |
| SMBJ110CA-E3/5B | TVS DIODE 110VWM 177VC SMB | SMBJ110CA-E3/5B.pdf | |
| HI3-0506A-5Z | 1 Circuit IC Switch 16:1 1.8 kOhm 28-PDIP | HI3-0506A-5Z.pdf | |
| HV3418PG-G | IC 64BIT SRL PARALLEL 180V 80QFP | HV3418PG-G.pdf | |
| CRCW08053R74FKEA | RES SMD 3.74 OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08053R74FKEA.pdf | |
| RC0805DR-07110KL | RES SMD 110K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RC0805DR-07110KL.pdf | |
| LJT07RT-9-35PA-014 | LJT 6C 6#22D PIN RECP | LJT07RT-9-35PA-014.pdf | |
| 9T12062A5900BBHFT | RES SMD 590 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A5900BBHFT.pdf | |
| 4308R-104-161/241L | RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP | 4308R-104-161/241L.pdf |