| Manufacturer Part Number: | TS68C000VR10A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 10MHz 68-CPGA (26.92x26.92) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VR10A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VR10A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 10MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 68-CPGA | |
| Supplier Device Package | 68-CPGA (26.92x26.92) | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VR10A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VR10A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VR10A is new and unused, you can buy TS68C000VR10A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VR10A.
| AQ137M6R8BA1BE | 6.8pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ137M6R8BA1BE.pdf | |
| V510LS40A | VARISTOR 820V 4.5KA DISC 14MM | V510LS40A.pdf | |
| FI212B245025-T | FILTER BANDPASS W-LAN BLUETOOTH | FI212B245025-T.pdf | |
| MPC8545EVTANGD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8545EVTANGD.pdf | |
| M74HC27B1R | NOR Gate IC 3 Channel 14-DIP | M74HC27B1R.pdf | |
| SI-3010LLSL-TL | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1 V ~ 3.3 V 1.5A 8-SO | SI-3010LLSL-TL.pdf | |
| MI-J61-IZ | CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 25W | MI-J61-IZ.pdf | |
| CA3101F20-16P | 9 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3101F20-16P.pdf | |
| 6-1877848-7 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 6-1877848-7.pdf | |
| 5-6609947-4 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 5-6609947-4.pdf | |
| 1827483-2 | 0.64 III RCPT NON SEALED AU (SS) | 1827483-2.pdf | |
| TJSE22702 | SERIES I, ELECTRONIC SPLICE | TJSE22702.pdf | |
| M55342K09B20D0MWSV | RES SMD 20 OHM 1% 1W 2512 | M55342K09B20D0MWSV.pdf |