| Manufacturer Part Number: | TS68C000VC12A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microprocessors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68000 Microprocessor IC - 1 Core, 16/32-Bit 12MHz 64-DIL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68C000VC12A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68C000VC12A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microprocessors | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | 68000 | |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 16/32-Bit | |
| Speed | 12MHz | |
| Co-Processors/DSP | - | |
| RAM Controllers | - | |
| Graphics Acceleration | No | |
| Display & Interface Controllers | - | |
| Ethernet | - | |
| SATA | - | |
| USB | - | |
| Voltage - I/O | 5.0V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TC) | |
| Security Features | - | |
| Package / Case | 64-CDIP (0.900", 22.86mm) | |
| Supplier Device Package | 64-DIL | |
| Additional Interfaces | - | |
| Standard Package | 7 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68C000VC12A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68C000VC12A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68C000VC12A is new and unused, you can buy TS68C000VC12A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68C000VC12A.
| BFC236921563 | 0.056µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC236921563.pdf | |
| BK-S505SC-2-R | FUSE CERAMIC 2A 250VAC 5X20MM | BK-S505SC-2-R.pdf | |
| 8222 | 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 8222.pdf | |
| 8N4SV75FC-0177CDI8 | VCXO IC 1124MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0177CDI8.pdf | |
| 8N4DV85FC-0129CDI | VCXO IC 187.5MHz, 187.5MHz 6-CLCC | 8N4DV85FC-0129CDI.pdf | |
| 8N3QV01EG-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0104CDI8.pdf | |
| KJB7T935SB-T69 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB7T935SB-T69.pdf | |
| 9-146254-0-34 | 68 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 9-146254-0-34.pdf | |
| TSW-139-08-S-S | 39 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-139-08-S-S.pdf | |
| 801-83-013-30-002101 | 13 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 801-83-013-30-002101.pdf | |
| RT1206CRD071K8L | RES SMD 1.8K OHM 0.25% 1/4W 1206 | RT1206CRD071K8L.pdf | |
| TNPW06034K30BETA | RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW06034K30BETA.pdf | |
| RN60C1401FRE6 | RES 1.4K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C1401FRE6.pdf |