| Manufacturer Part Number: | TS68332VR16A |
|---|---|
| Manufacturer: | Atmel |
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | CPU32 - Microcontroller IC 32-Bit 20.97MHz ROMless 132-PGS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TS68332VR16A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TS68332VR16A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Video File | Introducing Atmel Studio 7 | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Manufacturer | Atmel | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Core Processor | CPU32 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 20.97MHz | |
| Connectivity | EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | WDT | |
| Number of I/O | 48 | |
| Program Memory Size | - | |
| Program Memory Type | ROMless | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 2K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) | |
| Package / Case | 132-BPGA | |
| Supplier Device Package | 132-PGS | |
| Standard Package | 21 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TS68332VR16A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TS68332VR16A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Atmel all series components. The condition of TS68332VR16A is new and unused, you can buy TS68332VR16A Atmel with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TS68332VR16A.
| IELK2119-2REC4-30561-8 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IELK2119-2REC4-30561-8.pdf | |
| ECC15MMWN | MALE CARD EDGE 30POS .100 DIP | ECC15MMWN.pdf | |
| EMM12DTAS | CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD | EMM12DTAS.pdf | |
| CDLL5231 | Zener Diode 5.1V 10W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL5231.pdf | |
| 1812R-332J | 3.3µH Unshielded Inductor 501mA 800 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | 1812R-332J.pdf | |
| 8N4Q001KG-1046CDI8 | Clock Oscillator IC 200MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-1046CDI8.pdf | |
| PIC18F66K80-H/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F66K80-H/PT.pdf | |
| ADUM241E0BRWZ | General Purpose Digital Isolator 5000Vrms 4 Channel 150Mbps 75kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADUM241E0BRWZ.pdf | |
| KTR10EZPJ563 | RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805 | KTR10EZPJ563.pdf | |
| AMM18DTMD | CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD | AMM18DTMD.pdf | |
| 85106RC2016S50 | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 85106RC2016S50.pdf | |
| DAMM11W1PX | 11 (10 + 1 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DAMM11W1PX.pdf | |
| 73550400996 | HAN PORT ASSEMBLY | 73550400996.pdf | |
| RCP2512W330RGED | RES SMD 330 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512W330RGED.pdf |