| Manufacturer Part Number: | TR2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Switchcraft Inc. |
| Product Category: | Barrel - Audio Connectors |
| Available Quantity: | 9035 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.46mm ID (0.097") Phone Jack Mono Connector Solder Eyelet(s) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | Switchcraft RoHS Info | |
| Online Catalog | Switchcraft Inc | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Barrel - Audio Connectors | |
| Manufacturer | Switchcraft Inc. | |
| Series | Micro-Jax® | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Connector Type | Phone Jack | |
| Gender | Female | |
| Signal Lines | Mono | |
| Industry Recognized Mating Diameter | 2.46mm ID (0.097") | |
| Actual Diameter | 0.101" (2.57mm) | |
| Number of Positions/Contacts | 2 Conductors, 3 Contacts | |
| Internal Switch(s) | Single Switch | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Termination | Solder Eyelet(s) | |
| Shielding | Unshielded | |
| Features | Mounting Hardware, Thread Lock | |
| Insulation Color | - | |
| Voltage - Rated | - | |
| Current Rating | - | |
| Mating Length/Depth | - | |
| Contact Material - Plating | Silver | |
| Body Material | Copper Alloy | |
| Body Color | Black | |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Switchcraft Inc. all series components. The condition of TR2A is new and unused, you can buy TR2A Switchcraft Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2A.
| 04025A200GAT2A | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025A200GAT2A.pdf | |
| IEGHF66-32948-8-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | IEGHF66-32948-8-V.pdf | |
| JJS-25 | FUSE CRTRDGE 25A 600VAC NON STD | JJS-25.pdf | |
| LD431050 | SCR Module 1000V 900A Series Connection - All SCRs Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | LD431050.pdf | |
| B82477G2132M | 1.3µH Shielded Wirewound Inductor 8.7A 10 mOhm Max Nonstandard | B82477G2132M.pdf | |
| 4922R-51H | 15mH Unshielded Wirewound Inductor 61mA 105 Ohm Max 2-SMD | 4922R-51H.pdf | |
| STM32F205VBT6 | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F205VBT6.pdf | |
| SI-B8T051280WW | LED Lighting COBs, Engines, Modules LED Module LT-M272A White, Neutral Linear Light Strip | SI-B8T051280WW.pdf | |
| LCW CQ7P.CC-KPKR-5U8X-1 | LED Lighting OSLON SSL® 80 White, Warm 2700K 3.2V 350mA 80° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | LCW CQ7P.CC-KPKR-5U8X-1.pdf | |
| ERJ-8GEYJ560V | RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 | ERJ-8GEYJ560V.pdf | |
| MS3108E20-17SF137 | 6 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3108E20-17SF137.pdf | |
| HRMJ-W.FLP-ST1 | Adapter Coaxial Connector SMA Jack, Female Socket To W.FL Plug, Female Socket 50 Ohm | HRMJ-W.FLP-ST1.pdf | |
| 351-10-120-00-003101 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 351-10-120-00-003101.pdf | |
| 9C12063A1823FKHFT | RES SMD 182K OHM 1% 1/4W 1206 | 9C12063A1823FKHFT.pdf |