| Manufacturer Part Number: | TR2/6125FA7A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BRD MNT 7A 125VAC/VDC 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2/6125FA7A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2/6125FA7A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | BRICK 6125FA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 7A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | 19 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.011 Ohm | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2/6125FA7A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2/6125FA7A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR2/6125FA7A is new and unused, you can buy TR2/6125FA7A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2/6125FA7A.
| VJ1210Y331JXPAT5Z | 330pF 250V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | VJ1210Y331JXPAT5Z.pdf | |
| TC25V3I32K7680 | 32.768kHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.5V 3mA Enable/Disable | TC25V3I32K7680.pdf | |
| SIT8008AIB1-XXE | 1MHz ~ 110MHz HCMOS, LVCMOS MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V 4.5mA Enable/Disable | SIT8008AIB1-XXE.pdf | |
| NRVTS10120EMFST1G | DIODE SCHOTTKY 120V 10A 5DFN | NRVTS10120EMFST1G.pdf | |
| SPL BK98-40 (969 +/-5NM) | LASER BAR HIGH POWER BAR | SPL BK98-40 (969 +/-5NM).pdf | |
| VI-J54-EW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W | VI-J54-EW-F2.pdf | |
| VE-JNP-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W | VE-JNP-IW-B1.pdf | |
| VI-25J-MX | CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W | VI-25J-MX.pdf | |
| 1413117 | Terminal Block Connector 2 Position Ground, Earth Green, Yellow 12-30 AWG | 1413117.pdf | |
| 1015850000 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1015850000.pdf | |
| 1673680000 | 15 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1673680000.pdf | |
| HV22308000J0G | 22 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | HV22308000J0G.pdf | |
| RT0805CRD0743RL | RES SMD 43 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD0743RL.pdf | |
| RNC55H6041FMRE6 | RES 6.04K OHM 1/8W 1% AXIAL | RNC55H6041FMRE6.pdf | |
| RNC50H1243FSRE6 | RES 124K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H1243FSRE6.pdf |