| Manufacturer Part Number: | TR2/6125FA4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2/6125FA4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2/6125FA4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | BRICK 6125FA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 4A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | 4.4 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.022 Ohm | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2/6125FA4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2/6125FA4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR2/6125FA4A is new and unused, you can buy TR2/6125FA4A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2/6125FA4A.
| M39003/01-2655H | 6.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-2655H.pdf | |
| A42MX24-3PQG208I | IC FPGA 176 I/O 208QFP | A42MX24-3PQG208I.pdf | |
| TPS7250QPW | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 250mA 8-TSSOP | TPS7250QPW.pdf | |
| LNJ03004BND1 | LED Lighting - White, Cool 5000K 2.95V 60mA 1212 (3030 Metric) | LNJ03004BND1.pdf | |
| VBSD1-S24-S3.3-SIP | CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W | VBSD1-S24-S3.3-SIP.pdf | |
| AQH0223A | AQH SSR NON-ZERO-CROSS 0.3A | AQH0223A.pdf | |
| MS3102A14S-5PX-RES | ER 5C 5#16S PIN RECP BOX | MS3102A14S-5PX-RES.pdf | |
| CA3100E14S-5PBF80 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E14S-5PBF80.pdf | |
| 68758-129HLF | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68758-129HLF.pdf | |
| KS10015000J0G | 10 Position Terminal Block Header, Blade Sockets 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole | KS10015000J0G.pdf | |
| ERJ-A1BFR33U | RES SMD 0.33 OHM 1.33W 2512 WIDE | ERJ-A1BFR33U.pdf | |
| RG3216V-9101-B-T5 | RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216V-9101-B-T5.pdf | |
| RN55C4990FRSL | RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C4990FRSL.pdf |