| Manufacturer Part Number: | TR2/6125FA3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2/6125FA3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2/6125FA3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | BRICK 6125FA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 3A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | 2.4 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.028 Ohm | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2/6125FA3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2/6125FA3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR2/6125FA3A is new and unused, you can buy TR2/6125FA3A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2/6125FA3A.
| 25WA220MEFCTA8X9 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 25WA220MEFCTA8X9.pdf | |
| MKP385316040JCA2B0 | 0.016µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) | MKP385316040JCA2B0.pdf | |
| 02013J2R7BBSTR | 2.7pF Thin Film Capacitor 25V 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm) | 02013J2R7BBSTR.pdf | |
| T21-61-5.00A-01-31AL | CIR BRKR MAG-HYDR 5A TOGGLE | T21-61-5.00A-01-31AL.pdf | |
| RMC12DREI-S734 | CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET | RMC12DREI-S734.pdf | |
| VE-24X-EU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W | VE-24X-EU-F4.pdf | |
| VFSD1-S12-S3.3-SIP | CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W | VFSD1-S12-S3.3-SIP.pdf | |
| CRCW060371R5FKEA | RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060371R5FKEA.pdf | |
| TVP00RW-17-11SD | 11 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-17-11SD.pdf | |
| 10-107232-82S | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | 10-107232-82S.pdf | |
| 5-103361-7 | 9 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5-103361-7.pdf | |
| RMCF2010FT665K | RES SMD 665K OHM 1% 3/4W 2010 | RMCF2010FT665K.pdf | |
| CRCW060329K4DKEAP | RES SMD 29.4KOHM 0.5% 1/10W 0603 | CRCW060329K4DKEAP.pdf | |
| CMF5524K900FHEA70 | RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5524K900FHEA70.pdf |