| Manufacturer Part Number: | TR2/6125FA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2/6125FA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2/6125FA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | BRICK 6125FA | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 2A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | 0.8 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.05 Ohm | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2/6125FA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2/6125FA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR2/6125FA2A is new and unused, you can buy TR2/6125FA2A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2/6125FA2A.
| PVC1122 | 0.022µF Film Capacitor 70V 100V Polyester Radial 0.350" Dia x 0.701" L (8.90mm x 17.80mm) | PVC1122.pdf | |
| 199D474X0035A7V1E3 | 0.47µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 0.173" Dia (4.40mm) | 199D474X0035A7V1E3.pdf | |
| LM113-312.5M-T | 312.5MHz LVDS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 75mA Enable/Disable | LM113-312.5M-T.pdf | |
| TLZ11B-GS08 | Zener Diode 11V 500mW Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TLZ11B-GS08.pdf | |
| B39951B4684Z610 | FILTER SAW 947.5MHZ SMD | B39951B4684Z610.pdf | |
| TS512AIN | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-DIP | TS512AIN.pdf | |
| ECC70DTMS | CONN EDGECARD 140POS .100" | ECC70DTMS.pdf | |
| ACC30DKUI-S1243 | CONN EDGECARD 60POS .100" | ACC30DKUI-S1243.pdf | |
| MS3472W12-3SL/C | 3 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS3472W12-3SL/C.pdf | |
| 197-078-112-031 | 78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | 197-078-112-031.pdf | |
| 851-83-035-40-001101 | 35 Position Socket Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 851-83-035-40-001101.pdf | |
| 20020013-G041B01LF | 4 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020013-G041B01LF.pdf | |
| 1633780000 | 44 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1633780000.pdf |