| Manufacturer Part Number: | TR2/6125FA15A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MOUNT 15A 86VDC 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR2/6125FA15A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR2/6125FA15A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | 6125FA Brick Fuse Series 15/Mar/2013 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | BRICK 6125FA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 15A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 86V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 2-SMD, Square End Block | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA | |
| Melting I²t | 124 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | - | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.004 Ohm | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR2/6125FA15A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR2/6125FA15A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR2/6125FA15A is new and unused, you can buy TR2/6125FA15A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR2/6125FA15A.
| K392M15X7RH5UL2 | 3900pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K392M15X7RH5UL2.pdf | |
| GRM1555C1H7R0CZ01D | 7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H7R0CZ01D.pdf | |
| ECQ-V1154JM | 0.15µF Film Capacitor 100V Polyester, Metallized - Stacked Radial 0.402" L x 0.130" W (10.20mm x 3.30mm) | ECQ-V1154JM.pdf | |
| TAP475M050CRS | 4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V Radial 2.5 Ohm 0.256" Dia (6.50mm) | TAP475M050CRS.pdf | |
| 1N484B | Diode Standard 125V 200mA Through Hole DO-35 | 1N484B.pdf | |
| PSM1-101M-10T2 | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 100pF 10A 3-PSM | PSM1-101M-10T2.pdf | |
| 5022R-302F | 3µH Unshielded Inductor 455mA 1.8 Ohm Max 2-SMD | 5022R-302F.pdf | |
| MPC9600AE | IC PLL CLOCK DRIVER 1:21 48-LQFP | MPC9600AE.pdf | |
| RAC04-24SC/277-E | CONV AC/DC 4W 80-305VIN 24VOUT | RAC04-24SC/277-E.pdf | |
| KPT06F16-8SW | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06F16-8SW.pdf | |
| 1587713 | Male Module without Contacts 8 Position Crimp | 1587713.pdf | |
| FN9222EU-6-06 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C14 Panel Mount, Flange | FN9222EU-6-06.pdf | |
| TNPW0805261RBETA | RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805261RBETA.pdf | |
| RG1005N-6650-B-T5 | RES SMD 665 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-6650-B-T5.pdf |