| Manufacturer Part Number: | TR1/MCRS5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR1/MCRS5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR1/MCRS5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | Microtron® MCRS | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 5A | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Response Time | Slow | |
| Package / Case | Axial | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC | |
| Melting I²t | 35 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.02 Ohm | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR1/MCRS5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR1/MCRS5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR1/MCRS5A is new and unused, you can buy TR1/MCRS5A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR1/MCRS5A.
| UVZ1J102MHH | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1J102MHH.pdf | |
| BZW03C24-TR | Zener Diode 24V 1.85W ±5% Through Hole SOD-64 | BZW03C24-TR.pdf | |
| MC14536BDWG | Programmable Timer IC 2MHz 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MC14536BDWG.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9082E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9082E1.pdf | |
| LM4901LD/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-WSON (3x4) | LM4901LD/NOPB.pdf | |
| S-8520E15MC-BJAT2U | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8520E15MC-BJAT2U.pdf | |
| BF2.4/RC | ENDCAP RUBBER FOR 2.2/2.4MM CCFL | BF2.4/RC.pdf | |
| 0472900200 | Light Shield 47 Series Dialight PMI Base Screw On | 0472900200.pdf | |
| 2154092-1 | 350mA 8 ~ 25 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | 2154092-1.pdf | |
| ACC06A32-25S-003 | AC 25C 25#12 SKT PLUG | ACC06A32-25S-003.pdf | |
| TV07DZ-21-121SB-S25AD | 121 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07DZ-21-121SB-S25AD.pdf | |
| 892-70-052-20-002101 | 52 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 892-70-052-20-002101.pdf | |
| OSTYK61504030 | 4 Circuit 0.394" (10.00mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | OSTYK61504030.pdf | |
| D55342E07B43B2RWI | RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 | D55342E07B43B2RWI.pdf |