| Manufacturer Part Number: | TR/3216FF-4A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MNT 4A 32VAC/VDC 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR/3216FF-4A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR/3216FF-4A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | SMD Fuses non-RoHS 17/Jun/2011 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | Chip 3216FF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 4A | |
| Voltage Rating - AC | 32V | |
| Voltage Rating - DC | 32V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A | |
| Melting I²t | 0.187 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.018 Ohm | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR/3216FF-4A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR/3216FF-4A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR/3216FF-4A is new and unused, you can buy TR/3216FF-4A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR/3216FF-4A.
| C317C471J1G5CA | 470pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm) | C317C471J1G5CA.pdf | |
| 0903023 | CIR BRKR SOLID STATE 1A 24VDC | 0903023.pdf | |
| ECC20DKEI | CONN EDGECARD 40POS .100" | ECC20DKEI.pdf | |
| GSC19DRTF | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | GSC19DRTF.pdf | |
| 445I25E27M00000 | 27MHz ±20ppm Crystal 20pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 2-SMD | 445I25E27M00000.pdf | |
| MCP4132-103E/MF | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 129 Taps SPI Interface 8-DFN-EP (3x3) | MCP4132-103E/MF.pdf | |
| P5010NXE7QMB | PowerPC e5500 Microprocessor IC QorIQ P5 1 Core, 64-Bit 2.0GHz 1295-FCPBGA (37.5x37.5) | P5010NXE7QMB.pdf | |
| HIP4082IP | IC DRIVER H-BRIDGE 16-DIP | HIP4082IP.pdf | |
| MTGBEZ-01-0000-0C0HM040F | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® MT-G2 White, Neutral 4000K 4-Step MacAdam Ellipse 9V 735mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MTGBEZ-01-0000-0C0HM040F.pdf | |
| 85108RC82P50 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | 85108RC82P50.pdf | |
| M20-9701245 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | M20-9701245.pdf | |
| M22-2041205 | 24 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M22-2041205.pdf | |
| 75160-318-36 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 75160-318-36.pdf | |
| RG3216V-6041-C-T5 | RES SMD 6.04KOHM 0.25% 1/4W 1206 | RG3216V-6041-C-T5.pdf |