| Manufacturer Part Number: | TR/3216FF-2.5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MNT 2.5A 32VAC 63VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR/3216FF-2.5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR/3216FF-2.5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | SMD Fuses non-RoHS 17/Jun/2011 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | Chip 3216FF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 2.5A | |
| Voltage Rating - AC | 32V | |
| Voltage Rating - DC | 63V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A | |
| Melting I²t | 0.206 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.046 Ohm | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR/3216FF-2.5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR/3216FF-2.5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR/3216FF-2.5A is new and unused, you can buy TR/3216FF-2.5A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR/3216FF-2.5A.
| 06031C471J4T4A | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031C471J4T4A.pdf | |
| AQ12EA3R6CAJME\500 | 3.6pF 150V Ceramic Capacitor A 0606 (1616 Metric) 0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm) | AQ12EA3R6CAJME\500.pdf | |
| 396-030-522-204 | CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK | 396-030-522-204.pdf | |
| M41T00SC64MY6E | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 8KB I²C, 2-Wire Serial 18-SOX, 18-SOIC with Crystal (7.5mm Width) | M41T00SC64MY6E.pdf | |
| MCF5213CAF66 | Coldfire V2 MCF521x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MCF5213CAF66.pdf | |
| LMH6618MKE/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 6-SOT | LMH6618MKE/NOPB.pdf | |
| EL3032S(TB)-V | Optoisolator Triac Output 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | EL3032S(TB)-V.pdf | |
| CRCW06038M66FKEA | RES SMD 8.66M OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06038M66FKEA.pdf | |
| FMB66DYRD | CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO | FMB66DYRD.pdf | |
| PT06E16-26S-SR | PT 26C 26#20 SKT PLUG | PT06E16-26S-SR.pdf | |
| 97-3107A22-8SX-940 | AB 2C 2#12 SKT PLUG | 97-3107A22-8SX-940.pdf | |
| AFD51-12-3SN-6140 | 3 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | AFD51-12-3SN-6140.pdf | |
| 894-70-078-20-002101 | 78 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 894-70-078-20-002101.pdf | |
| RT0603BRD078K25L | RES SMD 8.25KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRD078K25L.pdf |