| Manufacturer Part Number: | TR/3216FF-1A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BRD MNT 1A 32VAC 63VDC 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR/3216FF-1A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR/3216FF-1A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | SMD Fuses non-RoHS 17/Jun/2011 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | Chip 3216FF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 1A | |
| Voltage Rating - AC | 32V | |
| Voltage Rating - DC | 63V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A | |
| Melting I²t | 0.012 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.89mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.219 Ohm | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR/3216FF-1A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR/3216FF-1A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR/3216FF-1A is new and unused, you can buy TR/3216FF-1A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR/3216FF-1A.
| AFK107M06C12T-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK107M06C12T-F.pdf | |
| VJ0402D3R3BLXAC | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R3BLXAC.pdf | |
| BFC236958182 | 1800pF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm) | BFC236958182.pdf | |
| SMAJ5923CE3/TR13 | Zener Diode 8.2V 3W ±2% Surface Mount DO-214AC (SMAJ) | SMAJ5923CE3/TR13.pdf | |
| NSBA114TF3T5G | TRANS PREBIAS PNP 254MW SOT1123 | NSBA114TF3T5G.pdf | |
| 4101-001LF | LC (Pi) EMI Filter 3rd Order Low Pass 1 Channel C = 1500pF 10A Axial, Eyelet - 1 Turret Lead | 4101-001LF.pdf | |
| LTC4001EUF-1#TRPBF | IC CHARGER LI-ION BUCK 16-QFN | LTC4001EUF-1#TRPBF.pdf | |
| DM80-01-3-8740-3-LC | MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM | DM80-01-3-8740-3-LC.pdf | |
| VE-2VV-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-2VV-IY-F4.pdf | |
| STEVAL-IPE002V1 | STPM01 - Power Management, Energy/Power Meter Evaluation Board | STEVAL-IPE002V1.pdf | |
| 75-474628-06P | ER 3C 3#4 PIN PLUG | 75-474628-06P.pdf | |
| SP02E-18-32S(003) | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | SP02E-18-32S(003).pdf | |
| 2-2029171-0 | 20P VRT HDR VAL-U-LOK V0 W/ODH | 2-2029171-0.pdf |