| Manufacturer Part Number: | TR/0603FA2A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TR/0603FA2A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TR/0603FA2A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | SMD Fuses non-RoHS 17/Jun/2011 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | CHIP™ 0603FA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) | |
| Current Rating | 2A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 32V | |
| Response Time | Fast | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A | |
| Melting I²t | 0.0491 | |
| Approvals | CSA, UL | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Color | - | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.032" W x 0.019" H (1.60mm x 0.81mm x 0.48mm) | |
| DC Cold Resistance | 0.051 Ohm | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TR/0603FA2A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TR/0603FA2A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TR/0603FA2A is new and unused, you can buy TR/0603FA2A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TR/0603FA2A.
| EEA-GA1H4R7H | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEA-GA1H4R7H.pdf | |
| IEG1-1-63F-20.0-91-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A | IEG1-1-63F-20.0-91-V.pdf | |
| KSE181STU | TRANS NPN 60V 3A TO-126 | KSE181STU.pdf | |
| AT28C010E-12TI | IC EEPROM 1MBIT 120NS 32TSOP | AT28C010E-12TI.pdf | |
| TV06DT-17-8S | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | TV06DT-17-8S.pdf | |
| CA20L22-19SB | 14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Silver | CA20L22-19SB.pdf | |
| 833-87-032-10-457101 | 32 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-87-032-10-457101.pdf | |
| 284518-3 | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 284518-3.pdf | |
| HW12108000J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW12108000J0G.pdf | |
| OSTKH180550 | 18 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.250" (6.35mm) Through Hole | OSTKH180550.pdf | |
| RCL06125K76FKEA | RES SMD 5.76K OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL06125K76FKEA.pdf | |
| MCA12060D3902BP100 | RES SMD 39K OHM 0.1% 1/4W 1206 | MCA12060D3902BP100.pdf | |
| RNF12FTD3R01 | RES 3.01 OHM 1/2W 1% AXIAL | RNF12FTD3R01.pdf |