| Manufacturer Part Number: | TPS-40V |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CRTRDGE 40A 170VDC RAD BEND |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TPS-40V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TPS-40V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | Telpower® TPS | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 40A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | 170V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Telecom | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100kA | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder | |
| Size / Dimension | 0.563" Dia x 0.874" H (14.30mm x 22.20mm) | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TPS-40V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TPS-40V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of TPS-40V is new and unused, you can buy TPS-40V Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TPS-40V.
| MP5KE8.0CAE3 | TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO41 | MP5KE8.0CAE3.pdf | |
| SIT8008BC-23-33E-51.892000E | OSC XO 3.3V 51.892MHZ | SIT8008BC-23-33E-51.892000E.pdf | |
| 1N6623US | Diode Standard 880V 1A Surface Mount A-MELF | 1N6623US.pdf | |
| XC6121A629ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6121A629ER-G.pdf | |
| TL317CPW | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 32 V 100mA 8-TSSOP | TL317CPW.pdf | |
| CRCW060354K9FKEA | RES SMD 54.9K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060354K9FKEA.pdf | |
| CA3102E32-17SWBF80 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E32-17SWBF80.pdf | |
| 030-9036-000 | Pin Contact 20 AWG Size 20 Crimp Gold | 030-9036-000.pdf | |
| D38999/20MJ90SA-LC | CTV 46C MIXED SKT RECP | D38999/20MJ90SA-LC.pdf | |
| 802-10-004-30-480191 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 802-10-004-30-480191.pdf | |
| 2-103414-2 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2-103414-2.pdf | |
| 929975-01-02-RK | 4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 929975-01-02-RK.pdf | |
| 325101-18-0 | 18 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325101-18-0.pdf | |
| M55342H12B75G0RWS | RES SMD 75 OHM 2% 1/10W 0603 | M55342H12B75G0RWS.pdf |