| Manufacturer Part Number: | TPC51AHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC TO-277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TPC51AHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TPC51AHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 43.6V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 48.5V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 70.1V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 21.4A | |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | Automotive | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 185°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TPC51AHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TPC51AHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of TPC51AHM3/87A is new and unused, you can buy TPC51AHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TPC51AHM3/87A.
| FJP5021O | TRANS NPN 500V 5A TO-220 | FJP5021O.pdf | |
| AD7472YRU-REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 24-TSSOP | AD7472YRU-REEL.pdf | |
| DS90LT012AQMFX/NOPB | 0/1 Receiver LVDS SOT-23-5 | DS90LT012AQMFX/NOPB.pdf | |
| MIC5253-1.8YC5-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SC-70-5 | MIC5253-1.8YC5-TR.pdf | |
| H130CRD-160 | LED Circuit Board Indicator Single Red Diffused 1.7V 20mA Round with Domed Top, 3mm, T-1 | H130CRD-160.pdf | |
| MI-26M-IY-F3 | CONVERT DC/DC 270VIN 10VOUT 50W | MI-26M-IY-F3.pdf | |
| ERJ-6ENF1402V | RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6ENF1402V.pdf | |
| ABC50DRMN | CONN EDGECARD 100POS .100" | ABC50DRMN.pdf | |
| ACC06A24-67PW-003 | AC 19C 19#12 PIN PLUG | ACC06A24-67PW-003.pdf | |
| 10-74718-10P | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | 10-74718-10P.pdf | |
| CWR-281-15-0203 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | CWR-281-15-0203.pdf | |
| FX11B-100P-SV0.5(22) | 100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX11B-100P-SV0.5(22).pdf | |
| D9216-01 | 16 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Tin | D9216-01.pdf | |
| ALSR032K700FE12 | RES 2.7K OHM 3W 1% AXIAL | ALSR032K700FE12.pdf |