| Manufacturer Part Number: | TPC47AHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC TO-277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TPC47AHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TPC47AHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40.2V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.7V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 64.8V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 23.1A | |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | Automotive | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 185°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TPC47AHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TPC47AHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of TPC47AHM3/87A is new and unused, you can buy TPC47AHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TPC47AHM3/87A.
| FVXO-HC73B-98.304 | 98.304MHz HCMOS VCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FVXO-HC73B-98.304.pdf | |
| AOCJYR-24.576MHZ-M5834LF-T | 24.576MHz LVCMOS OCXO Oscillator Surface Mount 3.3V 122mA | AOCJYR-24.576MHZ-M5834LF-T.pdf | |
| 784775056 | 5.6µH Unshielded Wirewound Inductor 4A 22 mOhm Max Nonstandard | 784775056.pdf | |
| S-1200B55-A6T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 150mA HSNT-6A | S-1200B55-A6T1U.pdf | |
| NCP512SQ27T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 80mA SC-70 | NCP512SQ27T1G.pdf | |
| LMZ10500SEX/NOPB | IC DC/DC NANO MOD 0.6-3.6V 8SMD | LMZ10500SEX/NOPB.pdf | |
| EVAL-AD79X8CBZ | AD7908, AD7918, AD7928 TxDAC® 8, 10, 12 Bit 1M Samples per Second Analog to Digital Converter (ADC) Evaluation Board | EVAL-AD79X8CBZ.pdf | |
| TJT250330RJ | RES CHAS MNT 330 OHM 5% 250W | TJT250330RJ.pdf | |
| TV07DT-19-35HA | 66 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DT-19-35HA.pdf | |
| CTV07RW-13-32S-S15AD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | CTV07RW-13-32S-S15AD.pdf | |
| FX20-40S-0.5SV | 40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | FX20-40S-0.5SV.pdf | |
| 0428193214 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.394" (10.00mm) Through Hole Silver | 0428193214.pdf | |
| 9T12062A1800DAHFT | RES SMD 180 OHM 0.5% 1/8W 1206 | 9T12062A1800DAHFT.pdf |