| Manufacturer Part Number: | TPC47AHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | TVS - Diodes |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC TO-277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TPC47AHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TPC47AHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, PAR®, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 1 | |
| Bidirectional Channels | - | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 40.2V | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 44.7V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 64.8V | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 23.1A | |
| Power - Peak Pulse | 1500W (1.5kW) | |
| Power Line Protection | No | |
| Applications | Automotive | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 185°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TPC47AHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TPC47AHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of TPC47AHM3/86A is new and unused, you can buy TPC47AHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TPC47AHM3/86A.
| B43231F2157M | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B43231F2157M.pdf | |
| MD015C102MAB | 1000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 2-DIP 0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm) | MD015C102MAB.pdf | |
| 3JS 400-R TR | FUSE GLASS 400MA 350VAC 140VDC | 3JS 400-R TR.pdf | |
| 952X-BOTTLE | Terminal Inline, Tap Connector IDC 14-18 AWG Blue | 952X-BOTTLE.pdf | |
| F216R-40.000 | 40MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 5mA Standby (Power Down) | F216R-40.000.pdf | |
| SIT1602AI-82-33E-12.000000Y | Oscillator | SIT1602AI-82-33E-12.000000Y.pdf | |
| 74AHCT1G126DCKRG4 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-5 | 74AHCT1G126DCKRG4.pdf | |
| SY10EL04ZG | AND/NAND Gate Configurable 1 Circuit 2 Input 8-SOIC | SY10EL04ZG.pdf | |
| DA03-11GWA | Character LED Display Module Green 7-Segment 2 Character Common Anode 2.2V 20mA 0.591" H x 0.610" W x 0.283" D (15.00mm x 15.50mm x 7.20mm) 10-DIP (0.400", 10.16mm) | DA03-11GWA.pdf | |
| VI-25Z-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-25Z-MY-F3.pdf | |
| DTS26F15-15SN | 15 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DTS26F15-15SN.pdf | |
| AIB6US28-9PXC-023 | GT 12C 6#12 6#16 PIN PLUG | AIB6US28-9PXC-023.pdf | |
| VG95234H-20-8PN | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | VG95234H-20-8PN.pdf | |
| C702 10M008 2064 | 10 (8 + 2) Position Card Connector Smart Card Through Hole, Right Angle | C702 10M008 2064.pdf |