| Manufacturer Part Number: | TN6714A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 30V 2A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6714A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6714A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 14/Mar/2011 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6714A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6714A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6714A is new and unused, you can buy TN6714A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6714A.
| MKP383322250JKM2T0 | 0.022µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | MKP383322250JKM2T0.pdf | |
| BLM03AG241SN1D | 240 Ohm Impedance Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) Surface Mount 200mA 1 Lines 800 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | BLM03AG241SN1D.pdf | |
| SI5324C-C-GMR | IC CLOCK MULT 2KHZ-346MHZ 36VQFN | SI5324C-C-GMR.pdf | |
| AD5602YKSZ-1REEL7 | 8 Bit Digital to Analog Converter 1 SC-70-6 | AD5602YKSZ-1REEL7.pdf | |
| XC7K160T-2FBG484I | IC FPGA 285 I/O 484FCBGA | XC7K160T-2FBG484I.pdf | |
| MP-3030-2100-40-70 | LED Lighting MP-3030-2100 White, Neutral 4000K 6.1V 150mA 110° 2-SMD, No Lead | MP-3030-2100-40-70.pdf | |
| RGZ-3.33.3D/HP | CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-3.3VOUT | RGZ-3.33.3D/HP.pdf | |
| AA1206FR-07649KL | RES SMD 649K OHM 1% 1/4W 1206 | AA1206FR-07649KL.pdf | |
| D38999/20WF32JB | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20WF32JB.pdf | |
| DAM11W1PR | 11 (10 + 1 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DAM11W1PR.pdf | |
| 833-87-042-10-287101 | 42 Position Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | 833-87-042-10-287101.pdf | |
| 803-83-068-65-410101 | 68 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 803-83-068-65-410101.pdf | |
| RT0805CRD073R6L | RES SMD 3.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRD073R6L.pdf | |
| 9C06031A3090FKHFT | RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0603 | 9C06031A3090FKHFT.pdf |