| Manufacturer Part Number: | TN5415A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 200V 0.1A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN5415A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN5415A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 200V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 2.5V @ 5mA, 50mA | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 50mA, 10V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN5415A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN5415A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN5415A is new and unused, you can buy TN5415A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN5415A.
| IEG6-1-51-12.5-A-01-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 12.5A | IEG6-1-51-12.5-A-01-V.pdf | |
| RCC08DCAN | CONN EDGECARD 16POS R/A .100 SLD | RCC08DCAN.pdf | |
| 416F40023CLR | 40MHz ±20ppm Crystal 12pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40023CLR.pdf | |
| LM4040B25IDBZRG4 | Shunt Voltage Reference IC ±0.2% 15mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | LM4040B25IDBZRG4.pdf | |
| LDQ-A512RI | Character LED Display Module Green 7-Segment 4 Character Common Anode 2.2V 10mA 0.748" H x 1.980" W x 0.315" D (19.00mm x 50.30mm x 8.00mm) 36-DIP Module (0.600", 15.24mm) | LDQ-A512RI.pdf | |
| XTEAWT-00-0000-000000BE8 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Warm 2700K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-00-0000-000000BE8.pdf | |
| VI-B0V-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-B0V-IY-F2.pdf | |
| VI-B3H-MU-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-B3H-MU-F1.pdf | |
| ERJ-2RKF3090X | RES SMD 309 OHM 1% 1/10W 0402 | ERJ-2RKF3090X.pdf | |
| KJB0T25W61JB | 61 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | KJB0T25W61JB.pdf | |
| CTVPS00RF-25-37JD-LC | CTV 39C 39#16 SKT RECP | CTVPS00RF-25-37JD-LC.pdf | |
| RT0805BRC07174KL | RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC07174KL.pdf | |
| HRG3216P-9532-B-T1 | RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-9532-B-T1.pdf | |
| 9T12062A4223BAHFT | RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A4223BAHFT.pdf |