| Manufacturer Part Number: | SS8P4C-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P4C-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P4C-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P4C-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P4C-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P4C-M3/86A is new and unused, you can buy SS8P4C-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P4C-M3/86A.
| RCM36DCCD-S189 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD | RCM36DCCD-S189.pdf | |
| RBM43DCSH | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | RBM43DCSH.pdf | |
| CDBF0245-HF | DIODE SCHOTTKY 45V 200MA 1005 | CDBF0245-HF.pdf | |
| TIPL761-S | TRANS NPN 400V 4A | TIPL761-S.pdf | |
| VE-B2R-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-B2R-EX-F1.pdf | |
| VI-BTP-MV | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W | VI-BTP-MV.pdf | |
| CA3102E32A55SB01 | 55 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3102E32A55SB01.pdf | |
| L77TWB17W2SEP2SV4RRM6 | 17 (15 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L77TWB17W2SEP2SV4RRM6.pdf | |
| L17RRD2M142G | DSUB PIN RR RELEASE CNTCT | L17RRD2M142G.pdf | |
| 5-103946-3 | 4 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 22-26 AWG | 5-103946-3.pdf | |
| 2-102203-1 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2-102203-1.pdf | |
| RCS0805200KFKEA | RES SMD 200K OHM 1% 0.4W 0805 | RCS0805200KFKEA.pdf | |
| CPCF051K800JE66 | RES 1.8K OHM 5W 5% RADIAL | CPCF051K800JE66.pdf |