| Manufacturer Part Number: | SS8P3LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P3LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P3LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 330pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P3LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P3LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P3LHM3/87A is new and unused, you can buy SS8P3LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P3LHM3/87A.
| EEU-HD1E222B | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-HD1E222B.pdf | |
| EKMG161ELL4R7MF11D | 4.7µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG161ELL4R7MF11D.pdf | |
| SFA66T10K475B-F | 10µF Film Capacitor 660V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 2.160" L x 1.310" W (54.86mm x 33.27mm), Lip | SFA66T10K475B-F.pdf | |
| RSM11DRYN | CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD | RSM11DRYN.pdf | |
| GBM36DTMD-S664 | CONN EDGECARD 72POS R/A .156 | GBM36DTMD-S664.pdf | |
| SIT9121AI-2B2-33E27.000000T | OSC XO 3.3V 27MHZ | SIT9121AI-2B2-33E27.000000T.pdf | |
| GI250-4-E3/54 | DIODE GEN PURP 4KV 250MA DO204 | GI250-4-E3/54.pdf | |
| CTA12-1200BPT | TRIAC 1.2KV 12A TO220AB | CTA12-1200BPT.pdf | |
| 10-214218-19S | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214218-19S.pdf | |
| 1061680130 | Coupler Fiber Optic Connector SC Receptacle To SC Receptacle Panel Mount, Flange | 1061680130.pdf | |
| DF3DZ-4P-2V(77) | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold | DF3DZ-4P-2V(77).pdf | |
| RT0805BRC0730RL | RES SMD 30 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRC0730RL.pdf | |
| RG1608V-391-B-T5 | RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-391-B-T5.pdf |