| Manufacturer Part Number: | SS8P3L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P3L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P3L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 330pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P3L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P3L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P3L-M3/86A is new and unused, you can buy SS8P3L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P3L-M3/86A.
| LLG2C821MELA25 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2C821MELA25.pdf | |
| GRM1885C2A2R9CA01D | 2.9pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C2A2R9CA01D.pdf | |
| MKP385551100JYP2T0 | 5.1µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm) | MKP385551100JYP2T0.pdf | |
| 0JLS175.X | FUSE CRTRDGE 175A 600VAC CYLINDR | 0JLS175.X.pdf | |
| VS-T50RIA40 | SCR Module 400V 80A Single Chassis Mount D-55 T-Module | VS-T50RIA40.pdf | |
| DDA144EU-7-F | TRANS 2PNP PREBIAS 0.2W SOT363 | DDA144EU-7-F.pdf | |
| FJT44TF | TRANS NPN 400V 0.3A SOT223 | FJT44TF.pdf | |
| APTGF90A60D1G | IGBT Module NPT Half Bridge Chassis Mount D1 | APTGF90A60D1G.pdf | |
| CD4016BPWRG4 | Bilateral, FET Switches 1 x 1:1 14-TSSOP | CD4016BPWRG4.pdf | |
| IR2304PBF | IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-DIP | IR2304PBF.pdf | |
| PT7M6133NLTA3EX | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | PT7M6133NLTA3EX.pdf | |
| VE-JTV-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VE-JTV-IY-F3.pdf | |
| VI-J0N-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-J0N-MY-F3.pdf | |
| 0395237423 | 23 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395237423.pdf | |
| RG1005N-8662-B-T1 | RES SMD 86.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005N-8662-B-T1.pdf |