| Manufacturer Part Number: | SS8P2L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P2L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P2L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 330pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P2L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P2L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P2L-M3/87A is new and unused, you can buy SS8P2L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P2L-M3/87A.
| 339LBB016M2DF | 33000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 25.12 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 339LBB016M2DF.pdf | |
| HCM22DSXN | CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD | HCM22DSXN.pdf | |
| C-2 77.5030KC-P | 77.503kHz ±20ppm Crystal 11pF 20 kOhm -10°C ~ 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial | C-2 77.5030KC-P.pdf | |
| MC74AC157DR2G | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | MC74AC157DR2G.pdf | |
| 5512509 | LED Circuit Board Indicator Single Orange Diffused, Tinted 2.2V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5512509.pdf | |
| AT0402DRD07221RL | RES SMD 221 OHM 0.5% 1/16W 0402 | AT0402DRD07221RL.pdf | |
| PT00W-12-8P | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT00W-12-8P.pdf | |
| 77313-118-58LF | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77313-118-58LF.pdf | |
| 830-80-011-30-001191 | 11 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Tin | 830-80-011-30-001191.pdf | |
| 57102-G08-04 | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 57102-G08-04.pdf | |
| 0399700103 | 3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole | 0399700103.pdf |