| Manufacturer Part Number: | SS8P2L-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P2L-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P2L-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 330pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P2L-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P2L-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P2L-E3/87A is new and unused, you can buy SS8P2L-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P2L-E3/87A.
| MIN02-002CC060A-TF | 6pF Mica Capacitor 300V Nonstandard SMD 0.218" L x 0.400" W (5.54mm x 10.16mm) | MIN02-002CC060A-TF.pdf | |
| AD7790BRMZ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 10-MSOP | AD7790BRMZ.pdf | |
| SP706RCN-L | Supervisor 1 Channel 8-SOIC | SP706RCN-L.pdf | |
| DA56-51YWA | Character LED Display Module Yellow 7-Segment 2 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.670" H x 0.984" W x 0.315" D (17.02mm x 25.00mm x 8.00mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) | DA56-51YWA.pdf | |
| LTW-C192TS5 | White LED Indication - Discrete 2.93V 0603 (1608 Metric) | LTW-C192TS5.pdf | |
| VE-21W-MY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VE-21W-MY-F3.pdf | |
| RMCF0603FT12K4 | RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603 | RMCF0603FT12K4.pdf | |
| CIR030FFP-28-21P-F80 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR030FFP-28-21P-F80.pdf | |
| MS3450LS22-14SX | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | MS3450LS22-14SX.pdf | |
| DTS24F21-16AE | 16 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | DTS24F21-16AE.pdf | |
| 79243-402HLF | 2 Positions Header, Unshrouded Connector Through Hole Tin | 79243-402HLF.pdf | |
| 1977720000 | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 135° Through Hole | 1977720000.pdf | |
| RT2010DKE07107KL | RES SMD 107K OHM 0.5% 1/2W 2010 | RT2010DKE07107KL.pdf | |
| MBA02040C3742FC100 | RES 37.4K OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C3742FC100.pdf |