| Manufacturer Part Number: | SS5P9-E3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P9-E3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P9-E3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P9-E3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P9-E3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P9-E3/86A is new and unused, you can buy SS5P9-E3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P9-E3/86A.
| E36D101LPN363UEM9M | 36000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN363UEM9M.pdf | |
| FFVI6J2756KJE | 275µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can 3.327" Dia (84.50mm) | FFVI6J2756KJE.pdf | |
| 0251001.PF003L | FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL | 0251001.PF003L.pdf | |
| BTW67-200 | SCR 200V 50A Standard Recovery Chassis Mount RD91 | BTW67-200.pdf | |
| LTC1198-1ACS8#PBF | 8 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 SAR 8-SOIC | LTC1198-1ACS8#PBF.pdf | |
| S-8213AAM-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion SNT-6A | S-8213AAM-I6T1U.pdf | |
| ISL8105BCRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | ISL8105BCRZ-T.pdf | |
| BACC45FN14-4S10 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN14-4S10.pdf | |
| 97-3108B28-19SW | AB 10C 6#16, 4#12 SKT PLUG | 97-3108B28-19SW.pdf | |
| DF11-22DP-2DS(52) | 22 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | DF11-22DP-2DS(52).pdf | |
| 316-83-117-41-013101 | 17 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 316-83-117-41-013101.pdf | |
| 1107254-08 | IC Socket Adapter DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing To DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Through Hole | 1107254-08.pdf | |
| HP21305000J0G | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HP21305000J0G.pdf |