| Manufacturer Part Number: | SS5P5-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P5-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P5-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 690mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P5-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P5-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P5-M3/87A is new and unused, you can buy SS5P5-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P5-M3/87A.
| SR072A2R2DAA | 2.2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm) | SR072A2R2DAA.pdf | |
| TISP4070M3LMFR-S | PROTECTOR SINGLE BIDIRECTIONAL | TISP4070M3LMFR-S.pdf | |
| RMA10DRST-S288 | CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND | RMA10DRST-S288.pdf | |
| LQW2UAS1R0J00L | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 370mA 1.75 Ohm Max 1008 (2520 Metric) | LQW2UAS1R0J00L.pdf | |
| ATTINY48-MMUR | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 4KB (2K x 16) FLASH 28-VQFN (4x4) | ATTINY48-MMUR.pdf | |
| R5F211A3NP#V0 | R8C R8C/1x/1A Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 12KB (12K x 8) FLASH 28-HWQFN (5x5) | R5F211A3NP#V0.pdf | |
| LPV358DRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | LPV358DRG4.pdf | |
| VE-B7L-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-B7L-IX-B1.pdf | |
| R10-E1X6-V1.5K | General Purpose Relay 6PDT (6 Form C) 48VDC Coil Socketable | R10-E1X6-V1.5K.pdf | |
| CR1206-FX-9102ELF | RES SMD 91K OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-9102ELF.pdf | |
| PT06E-14-12S | 12 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | PT06E-14-12S.pdf | |
| CN0966B18G08P6-140 | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CN0966B18G08P6-140.pdf | |
| 14002-3 | 3 Circuit Barrier Block Connector, Screws | 14002-3.pdf | |
| PHP00603E1642BBT1 | RES SMD 16.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1642BBT1.pdf | |
| Y162750K0000T0R | RES SMD 50K OHM 0.01% 1/2W 2010 | Y162750K0000T0R.pdf |