| Manufacturer Part Number: | SS5P4HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P4HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P4HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P4HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P4HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P4HM3/87A is new and unused, you can buy SS5P4HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P4HM3/87A.
| MKP1839410633 | 0.1µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial 0.335" Dia x 1.043" L (8.50mm x 26.50mm) | MKP1839410633.pdf | |
| MXLPLAD15KP9.0AE3 | TVS DIODE 9VWM 15.4VC PLAD | MXLPLAD15KP9.0AE3.pdf | |
| CY8C28533-24AXIT | M8C PSOC®1 CY8C28xxx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 16KB (16K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | CY8C28533-24AXIT.pdf | |
| R42180 | LED Lighting Color Z Power Red 625nm (Typ) 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad | R42180.pdf | |
| ERJ-6GEYJ103V | RES SMD 10K OHM 5% 1/8W 0805 | ERJ-6GEYJ103V.pdf | |
| ECC55DPBH | CONN EDGECARD 110POS .100" | ECC55DPBH.pdf | |
| GCC60DRYH-S13 | CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND | GCC60DRYH-S13.pdf | |
| D38999/20FF32JD | 32 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FF32JD.pdf | |
| 14180-7PG-300 | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | 14180-7PG-300.pdf | |
| 85108RC2016S50 | 16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | 85108RC2016S50.pdf | |
| 112-014-213R491 | 14 Position Receptacle Connector SCSI Through Hole, Right Angle Solder | 112-014-213R491.pdf | |
| L17TF0902112 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Press-Fit | L17TF0902112.pdf | |
| 1673100000 | 3 Position Terminal Block Plug, Male Pins 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 1673100000.pdf | |
| OSTH8080081 | 8 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.394" (10.00mm) Through Hole, Kinked Pin | OSTH8080081.pdf |