| Manufacturer Part Number: | SS5P4-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 96774 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P4-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P4-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P4-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P4-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P4-M3/86A is new and unused, you can buy SS5P4-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P4-M3/86A.
| 100YXJ47M8X16 | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 100YXJ47M8X16.pdf | |
| MR065C184KAA | 0.18µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm) | MR065C184KAA.pdf | |
| RCM24DRMT-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RCM24DRMT-S288.pdf | |
| 5400R-156G | 15mH Unshielded Inductor 167mA 1.88 Ohm Max Radial | 5400R-156G.pdf | |
| 5P50903DVGI8 | IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8MSOP | 5P50903DVGI8.pdf | |
| MK60DN512VMC10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K60 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH 121-MAPBGA (8x8) | MK60DN512VMC10.pdf | |
| AT27C010L-70PI | IC OTP 1MBIT 70NS 32DIP | AT27C010L-70PI.pdf | |
| LTC3370EUH#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 4 Output 2A 32-WFQFN Exposed Pad | LTC3370EUH#PBF.pdf | |
| PTV09A-4015F-A103 | 10k Ohm 1 Gang Logarithmic Through Hole, Snap In Potentiometer None 1 Turn Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks | PTV09A-4015F-A103.pdf | |
| R0.5D12-2405/P-R | 0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE | R0.5D12-2405/P-R.pdf | |
| VE-J1H-EZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W | VE-J1H-EZ-F4.pdf | |
| GMA49DRSH-S288 | CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND | GMA49DRSH-S288.pdf | |
| 4798.9000 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades IEC 320-C20 Panel Mount, Flange | 4798.9000.pdf | |
| 1571878-1 | 16 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin-Lead | 1571878-1.pdf | |
| RW3R5EAR030J | RES SMD 0.03 OHM 5% 3.5W J LEAD | RW3R5EAR030J.pdf |